Przejdź do:

Mikroplastiki – dobrowolne działanie sektora kosmetycznego na rzecz ochrony środowiska

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele doniesień o zanieczyszczeniu mórz i oceanów drobinami plastikowymi, które zalegając na dnie zbiorników wodnych powodują wiele problemów dla ekosystemów morskich. Mikroplastiki stały się sprawą szerzącej się debaty publicznej, w której podkreśla się, że drobiny plastikowe zanieczyszczające środowisko wodne pochodzą między innymi z kosmetyków. 

Co to są mikroplastiki?

Tzw. mikroplastiki, dla których właściwym określeniem w przypadku sektora kosmetycznego są mikrogranulki plastikowe (plastic microbeads), wykorzystuje się jako ścierniwa do peelingu mechanicznego, głównie w kosmetykach przeznaczonych do mycia twarzy i ciała, przede wszystkim w peelingach. Mikrogranulki plastikowe są to syntetyczne, nierozpuszczalne w wodzie, twarde cząstki polimerów o dowolnym kształcie (kulki, włókna, drobiny) o średnicy mniejszej niż 5 mm.

Nie wszystkie tworzywa sztuczne to mikroplastiki 

Z dostępnych na rynku informacji wynika, że organizacje pozarządowe i media nie zawsze rozróżniają mikrogranulki plastikowe i polimery, co może prowadzić do publikacji nieprecyzyjnych informacji nt. użycia mikrogranulek plastikowych w kosmetykach. Wiele składników z grupy tworzy sztucznych (polimerów) jest usuwanych w procesie oczyszczania ścieków, nie przedostaje się do środowiska wodnego i nie stanowi zagrożenia.

Źródła mikroplastików

Mikrogranulki plastikowe obecne w środowisku pochodzą z różnych źródeł. Głównie z rozpadu większych tworzyw sztucznych np. butelek plastikowych znajdujących się w w morzach, ale także z prania odzieży syntetycznej oraz produkcji opon.. Kosmetyki stanowią jedynie niewielki ułamek wszystkich źródeł mikrogranulek plastikowych znajdujących się w środowisku wodnym. Dane liczbowe wskazują, iż mikrogranulki plastikowe pochodzące z kosmetyków stanowią jedynie od 0,1% do 1,5% odpadów plastikowych zgromadzonych w środowisku morskim (źródło).

Odpowiedzialne działanie przemysłu kosmetycznego

W odpowiedzi na zarzuty, pomimo że mikroplastiki pochodzące z produktów kosmetycznych stanowią jedynie około 1% wszystkich drobin zanieczyszczających środowisko, branża kosmetyczna postanowiła dobrowolnie wycofać się z ich stosowania w kosmetykach spłukiwanych do kanalizacji. Wycofanie ma nastąpić do 2020 roku.

Działania te potwierdzają świadomość branży i jej zaangażowanie na rzecz odpowiedzialności społecznej i ochrony środowiska. Dbając o dobro środowiska naturalnego, przemysł kosmetyczny wyszedł z inicjatywą i wprowadził samoregulację, w której wycofuje się ze stosowania mikrogranulek plastikowych. Inicjatywa została podjęta, zanim Komisja Europejska przyjęła jakiekolwiek regulacje w sprawie mikrogranulek plastikowych.

Inicjatywa jest wspierana przez wszystkie organizacje branżowe w UE, w tym europejską organizację Cosmetics Europe, która 21 października 2015 roku wydała oficjalną rekomendację dla przemysłu kosmetycznego o stopniowe wycofywanie się ze stosowania mikrogranulek plastikowych w spłukiwanych produktach kosmetycznych (oficjalne zalecenie Cosmetics Europe.

Dobrowolna rezygnacja ze stosowania mikrogranulek plastikowych w kosmetykach stanowi kolejny przykład samoregulacji ze strony przemysłu kosmetycznego, który pokazuje, że branża kosmetyczna jest odpowiedzialna i zaangażowana w ochronę zarówno konsumentów, jak i środowiska.  

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Powiadom Znajomego
Zamknij