Przejdź do:

Wróc do listy kosmetyków

Kosmetyki do barwienia włosów

Naturalny kolor włosów


Naturalny kolor włosów zależy od ilości występujących w nich barwnych pigmentów, tzw. melanin. Istnieją dwa rodzaje melanin, które określają kolor włosów: eumelaniny i feomelaniny. Włosy ciemne, brązowe i czarne posiadają więcej eumelaniny, a włosy rude i blond więcej feomelaniny. Dokładny kolor włosa zależy od proporcji między tymi pigmentami. Wraz z wiekiem maleje produkcja melanin i wtedy pojawiają się siwe włosy.

Produkty do farbowania włosów

Produkty do farbowania włosów, to takie, które zmieniają ich kolor. Można je podzielić na trzy kategorie w zależności od czasu trwania efektu: trwałe, półtrwałe i tymczasowe.

Farby trwałe to tzw. produkty oksydacyjne, które zmieniają naturalny kolor włosów nadając im nowy kolor. Efekt, jaki dają jest odporny na mycie, dzięki czemu jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na długoterminową zmianę koloru.
Działanie każdego produktu oksydacyjnego opiera się na dwóch składnikach: środku alkalizującym zawierającym barwniki i utleniaczu wywołującym barwę. Bezpośrednio przed nałożeniem farby na włosy oba składniki miesza się ze sobą. Substancja alkaliczna powoduje otwarcie zewnętrznej warstwy włosów, dzięki czemu substancje barwiące i utleniające mogą wnikać w łodygę włosa. Poprzez reakcję chemiczną następuje zmiana koloru włosów, gdzie naturalne barwniki (melaniny) zostają rozłożone, a w ich miejscu powstaje barwnik syntetyczny.

Półtrwałe produkty do barwienia włosów osadzają się na łusce włosa i nie modyfikują jego naturalnych barwników. Cząsteczki syntetycznego barwnika nią są związane z białkiem włosów i kolor wraz z myciem stopniowo zanika.

Tymczasowe produkty do koloryzacji zapewniają krótkotrwałą zmianę koloru włosów i można je łatwo usunąć poprzez mycie. Są one dostępne w różnych formach, w tym w płukankach, szamponach, żelach, sprayach czy piankach. Pigment nie wnika do wnętrza włosa, a jedynie osadza się na jego powierzchni, dlatego też kolor zmywa się już po jednym czy dwóch myciach.

Bezpieczeństwo produktów do farbowania włosów

Farby do włosów są produktami kosmetycznymi regulowanymi Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009. Podobnie jak w przypadku każdego produktu kosmetycznego, przepisy dotyczące bezpieczeństwa wymagają, aby nie powodowały one szkód dla zdrowia ludzkiego. Zanim produkt kosmetyczny trafia do obrotu zostaje poddany rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa przez wykwalifikowanych specjalistów. Ocena bezpieczeństwa uwzględnia gotowy produkt końcowy, wszystkie jego składniki, a także sposób, miejsce i częstotliwość stosowania.

Farby do włosów są dokładnie zbadaną grupą produktów, a ich bezpieczeństwo potwierdzają liczne badania naukowe, raporty niezależnych ekspertów CIR (Cosmetic Ingredient Review), a także opinie wydane m.in. przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) działający przy Komisji Europejskiej czy amerykańską agencję Food and Drag Administration (FDA).

Należy pamiętać, że niektóre składniki produktów do farbowania włosów mogą wywoływać alergię. Może ona objawiać się m.in. swędzeniem czy zaczerwienieniem skóry głowy. Aby uniknąć potencjalnych reakcji alergicznych, ważne jest przestrzeganie wskazówek na etykiecie i używanie produktów w sposób wskazany przez producenta. Na opakowaniach znajdują się ostrzeżenia oraz instrukcje jak przeprowadzić test alergiczny. Taki test stanowi ważny środek ostrożności i wskaże, czy produkt nie wywoła u nas niepożądanej reakcji. Istotne podczas przeprowadzania testu jest odczekanie 48 godzin. Tak długi czas wynika z mechanizmu biologicznego organizmu, gdyż opóźniona reakcja alergii kontaktowej może rozwijać się do 48 godzin.
 

Substancje, które można znaleźć w produktach do farbowania włosów:

Więcej informacji na temat produktów do barwienia włosów znajdziesz na stronie Cosmetics Europe skupiającej się na bezpieczeństwie w procesie farbowania włosów

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Fakty i mity

Parabeny

Parabeny

Powiadom Znajomego
Zamknij