Przejdź do:

Metyloizotiazolinon – konserwant używany w kosmetykach – działania sektora kosmetycznego

Metyloizotiazolinon (MIT, nazwa INCI: Methylisothiazolinone) to popularny konserwant stosowany w kosmetykach w celu zapewnienia konsumentowi bezpiecznego stosowania produktu. MIT chroni kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów, które mogą być wprowadzane do produktu poprzez kontakt ze skórą lub otoczeniem. Więcej o konserwantach można przeczytać w dziale Fakty i mity oraz w FAQ.

Wszystkie konserwanty, które można używać w kosmetykach znajdują się na liście konserwantów dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych. W 2005 roku, w wyniku pozytywnej opinii Komitetu Naukowego ds. Produktów Konsumenckich metyloizotiazolinon został dopuszczony do stosowania w kosmetykach i znalazł się na liście konserwantów, a jego maksymalne stężenie w preparacie gotowym do użycia wynosi 0,01% (100 ppm). Ze względu na bardzo wysoką skuteczność MIT jest konserwantem szeroko stosowanym, zarówno w kosmetykach niespłukiwanych (np. balsamy do ciała, różnego rodzaju kremy) jak i spłukiwanych (np. szampony, żele pod prysznic), a jego ilość w kosmetyku jest często mniejsza od maksymalnego dozwolonego stężenia.

W ostatnim czasie pojawił się sygnały ze strony środowiska dermatologicznego wskazujące na wzrost przypadków reakcji alergicznych na metyloizotiazolinon (methylisothiazolinone). Prawdopodobną przyczyną takich statystyk jest ogólny wzrost ekspozycji społeczeństwa na MIT, ponieważ w ostatnich latach wykorzystanie metyloizotiazolinonu w produktach konsumenckich takich jak: farby, lakiery, środki czystości czy kosmetyki, znacznie wzrosło.

Należy jednak pamiętać, że problem działania uczulającego MIT dotyczy przede wszystkim osób już uczulonych na ten składnik. Na etykiecie dołączonej do produktu w wykazie składników metyloizotiazolinon występuje pod nazwą INCI: Methylisothiazolinone. Osoby o zdiagnozowanej (potwierdzonej) alergii na metyloizotiazolinon zdecydowanie powinny unikać produktów, które go zawierają. Natomiast osoby, które podejrzewają, że są uczulone na MIT, powinny skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zaleci wykonanie odpowiednich testów potwierdzających alergię. U osób, u których nie występują (i w przeszłości nie występowały) przypadki reakcji alergicznych na składniki kosmetyków, nie powinny mieć powodów do obaw, ponieważ ryzyko wystąpienia u nich reakcji alergicznej jest niskie. Należy pamiętać, że reakcje alergiczne są bardzo osobnicze. Każda substancja chemiczna - zarówno naturalna jak i syntetyczna - pochodząca z dowolnego źródła (środowiska naturalnego, żywności, środka czystości, leku czy kosmetyku) może okazać się alergenem. Nie oznacza to jednak, że u każdego z nas wystąpi reakcja alergiczna. Więcej o tym co robić gdy wystąpi reakcja alergiczna przeczytasz w Podrażnienia, alergie... czyli przypadki niepożądane.

W wyniku debaty ze środowiskiem dermatologicznym oraz analizy dostępnych informacji dotyczących reakcji alergicznych na MIT, europejski przemysł kosmetyczny podjął decyzję o stopniowym wycofywaniu MIT z kosmetyków niespłukiwanych, takich jak np.: kremy, balsamy do ciała, mleczka do demakijażu. Nie czekając na działania legislacyjne ze strony Komisji Europejskiej, Cosmetics Europe, the Personal Care Association (europejskie stowarzyszenie przemysłu kosmetycznego, którego członkiem jest Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego) rekomenduje, aby producenci stopniowo, ale tak szybko jak to możliwe, wycofywali MIT z kosmetyków niespłukiwanych. Prawdopodobnie wkrótce Komisja Europejska przygotuje również odpowiednie przepisy prawne.

Zalecenie Cosmetics Europe odnośnie MIT jest dobrowolną inicjatywą sektora kosmetycznego, podjętą w trosce o bezpieczeństwo konsumentów w odpowiedzi na aktualne dane, dotyczące wzrostu niepożądanych reakcji skórnych na MIT.

W ocenie sektora kosmetycznego, stopniowe wycofanie MIT z kosmetyków niespłukiwanych spowoduje znaczący spadek przypadków uczuleń na ten składnik. Podobne działania miały miejsce kilka lat temu w odniesieniu do innego konserwantu - mieszaniny CMIT/MIT (INCI: Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone). Stopniowe wycofanie mieszaniny CMIT/MIT z kosmetyków niespłukiwanych również spowodowało obniżenie liczby działań niepożądanych na rynku UE. Jednocześnie w ocenie sektora MIT może być nadal bezpiecznie stosowany w kosmetykach spłukiwanych, takich jak szampony, żele pod prysznic.

Ustawodawstwo kosmetyczne w Europie należy do najbardziej restrykcyjnych przepisów kosmetycznych na świecie. Każdy produkt przed wprowadzeniem do obrotu podlega szczegółowej i wnikliwej ocenie bezpieczeństwa, zaś szereg substancji, w tym konserwanty, filtry UV i barwniki podlegają bardzo restrykcyjnym ograniczeniom stosowania. Ponadto, wszelkie niepokojące sygnały dotyczące bezpieczeństwa składników kosmetyków są natychmiast szczegółowo oceniane przez Komitet Naukowy, Komisję Europejską i sam sektor kosmetyczny. Więcej o bezpieczeństwie kosmetyków przeczytasz w dziale bezpieczeństwo kosmetyków.

Więcej informacji na temat działań sektora kosmetycznego dotyczących MIT znajdziesz na stronie internetowej Cosmetics Europe. 

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Fakty i mity

Srebro

Srebro

Powiadom Znajomego
Zamknij