Przejdź do:

Dimethicone

Nazwa zwyczajowa: Polidimetylosiloksan

Opis

Związek krzemu, polimer siloksanowy.

Działanie kosmetyczne

Emolient tzw. suchy - nie powoduje efektu „tłuszczenia” - tworzenia lepkiej, tłustej warstwy na powierzchni skóry. Jest niekomedogenny (nie powoduje powstawania zaskórników). Tworzy na powierzchni skóry film, który ogranicza ucieczkę wody z naskórka. Substancja kondycjonująca włosy: poprawia rozczesywanie na mokro i na sucho, zapobiega splątywaniu, wygładza włosy, wykazuje działanie antystatyczne, dzięki czemu zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Funkcja w kosmetyku

Poprawia właściwości sensoryczne preparatu. Ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. Modyfikator reologii, zmniejsza lepkość produktu. Ponadto jest to substancja przeciwpienna, czyli gasi pianę w preparatach do mycia.

Regulacje prawne

Brak szczegółowych regulacji prawnych dla polidimetylosiloksanu w produktach kosmetycznych.

Bezpieczeństwo

Silikony stosowane w kosmetykach są bezpieczne dla zdrowia nawet w wysokich stężeniach (<90%). Nie wykazują właściwości drażniących ani alergizujących. Bezpieczeństwo ich stosowania zostało potwierdzone przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS): SCCS/1241/10 oraz SCCS/1549/15.

Jak większość silikonów jest związkiem zarówno hydrofobowym, jak i lipofobowym. Dlatego nie ma powinowactwa do struktur naskórka - i nie wnika w głąb skóry. Jego wnikanie w skórę uniemożliwia również duża masa cząsteczkowa - polimery o dużych cząsteczkach po zastosowaniu na skórę pozostają na jej powierzchni.

Dimethicone jest dozwolony do stosowania również w żywności, jako środek przeciwpieniący. Komitet Ekspertów FAO/WHO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa/ Światowa Organizacja Zdrowia) ustalił dopuszczalną dzienną dawkę doustną dla polidimetylosiloksanu (Dimethicone), która wynosi max. 1,5 mg/kg masy ciała.

DImethicone stosowany jest również doustnie jako popularny lek na problemy jelitowe i wzdęcia.
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa silikonów znajdziesz w sekcji Bezpieczeństwo kosmetyków: Szkodliwe składniki kosmetyków? Poznaj fakty! oraz w sekcji Fakty i Mity.
 

Powiadom Znajomego
Zamknij