Przejdź do:

Salicylic Acid

Nazwa chemiczna: kwas 2-hydroksybenzoesowy Nazwa zwyczajowa: kwas salicylowy

Opis

Naturalnie występuje w korze wierzby i topoli, liściach senesu i kwiatach rumianku. Zaliczany jest do β-hydroksykwasów (BHA).

Działanie kosmetyczne

Działanie keratolityczne (złuszcza zrogowaciały naskórek). Zmniejsza liczbę przebarwień trądzikowych.

Funkcja w kosmetyku

Konserwant fazy wodnej. 

Regulacje prawne

Składnik znajduje się w wykazie substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych z zastrzeżeniem określonych ograniczeń (załącznik III do Rozporządzenia Parlamentu i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych). Jego dopuszczalne maksymalne stężenie:
• Produkty spłukiwa¬ne do włosów- 3%
• Inne produkty- 2%
Składnik znajduje się w wykazie substancji konserwujących dozwolonych
w produktach kosmetycznych z ograniczeniami (załącznik V do Rozporządzenia Parlamentu i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych). Maksymalne stężenie 0,5% w przeliczeniu na kwas.

Dodatkowe warunki określone w rozporządzeniu 1223/2009:

Nie stosować w preparatach dla dzieci poniżej 3 lat, z wyjątkiem szamponów. Do celów innych niż zahamowanie rozwoju drobnoustrojów w produkcie. Cel musi wynikać
z prezentacji produktu.
 

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo stosowania składnika w produktach kosmetycznych zostało potwierdzone przez Panel Ekspertów Cosmetic Ingredients Review. Informacje dotyczące bezpieczeństwa tej substancji znajdziesz również na stronie Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów działającym przy Komisji Europejskiej.
 

Powiadom Znajomego
Zamknij