Przejdź do:

Wróc do listy kosmetyków

Kosmetyki dla dzieci

Kosmetykami dla dzieci określamy najczęściej kosmetyki przeznaczone dla dzieci poniżej 3 lat. W przepisach prawa dotyczących kosmetyków nie istnieje osobna kategoria kosmetyków dla dzieci, która podlegałaby odrębnym przepisom, jednak zgodnie z artykułem 11 ustawy o kosmetykach ocena bezpieczeństwa kosmetyków dla dzieci poniżej trzech lat musi uwzględniać szczególne cechy tej grupy.

Skóra dziecka do lat 3 może być traktowana jako specyficzny typ skóry wrażliwej. Cechuje ją skłonność do podrażnień i zaczerwienień i silne reagowanie na czynniki zewnętrzne. Podrażnienie u dzieci mogą wywoływać składniki, które nie są uznawane za drażniące. Takie cechy wynikają z różnic anatomicznych i fizjologicznych w stosunku do skóry dorosłego.

Przyjmuje się, że na kilogram wagi ciała dziecka przypada około 1,6 - 2,3 razy większa powierzchnia skóry, niż dorosłego człowieka. Dlatego też, taka sama ilość kosmetyku u dziecka, oznacza wyższą ekspozycję na poszczególne składniki. Skóra małego dziecka nie ma dobrze wykształconej bariery naskórkowej, dlatego przenikanie substancji może być znacznie wyższe, niż u osób dorosłych. Naskórek u niemowląt jest cienki i słabiej przylega do skóry właściwej, tym samym łatwiej ulega uszkodzeniu. Płaszcz hydrolipidowy na powierzchni skóry dziecka jest słabiej wykształcony. Gruczoły potowe dziecka wydzielają mniej potu. Pojemność buforowa skóry jest znacznie mniejsza, niż u dorosłych, co oznacza, że pod wpływem czynników alkalizujących pH skóry znacznie dłużej powraca do wartości fizjologicznej. Ponadto, z wyjątkiem pierwszych trzech miesięcy życia dziecka, aktywność gruczołów łojowych jest niska, co może zwiększać podatność na suchość skóry i podrażnienia. Ryzyko alergii kontaktowej u noworodków nie występuje, jednak wczesne narażenie na substancje chemiczne będące alergenami powoduje wzrost ryzyka występowania uczuleń.

Ponieważ skóra dziecka wydziela mniej potu i sebum, zabrudzenia również są inne, niż u osób dorosłych. Specyficzne środowisko występuje w okolicach podpieluchowych. Pielucha może tworzy silną okluzję (to znaczy ogranicza odparowanie wody). Skóra dziecka pęcznieje pod wilgotnym kompresem z moczu i kału. Przenikanie substancji przez naskórek jest wówczas łatwiejsze. Dodatkowo, mocz stanowi dobrą pożywkę dla bakterii. Pod wpływem enzymów bakteryjnych mocznik zawarty w moczu rozkładany jest do amoniaku, który dodatkowo alkalizuje już rozpulchnioną wilgotnym kompresem skórę. W takich warunkach skóra małego dziecka bardzo łatwo ulega podrażnieniom.

Pielęgnacja małego dziecka wymaga innych kosmetyków, niż używane przez osoby dorosłe.

Każdy kosmetyk zanim trafi na rynek jest poddawany ocenie bezpieczeństwa (tzw. safety assessment) i musi ją przejść pozytywnie. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków dla dzieci uwzględnia szczególne cechy anatomii dziecka i funkcjonowania dziecięcej skóry oraz specyficzne warunki, jakie panują na skórze dziecka, zwłaszcza w okolicach podpieluchowych.

Pielęgnacja skóry małego dziecka polega na wzmocnieniu bariery naskórkowej, która ogranicza nadmierną utratę wody i rozwój mikroorganizmów, a także łagodzi podrażnienia i zmniejsza tarcie skóry o ubranie czy pieluszkę.

Kosmetyki dla dzieci zawierają najczęściej ograniczoną ilość składników o wysokiej czystości. Składniki te nie przenikają przez naskórek i są stabilne chemicznie i mikrobiologicznie. Kosmetyki dla dzieci nie zawierają składników o możliwym działaniu drażniącym lub uczulającym (np.: kompozycje zapachowe są specjalnie dobrane  i stosowane  w niewielkich ilościach), często zaś zawierają składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia (INCI Allantoin, Panthenol). Zgodnie z przepisami prawa niektóre składniki, jak kwas salicylowy, kwas borowy i borany nie mogą być stosowane w preparatach dla dzieci poniżej 3 lat.

Najważniejsze kategorie kosmetyków dla dzieci to:

· myjące (mydła, żele do mycia i szampony, chusteczki oczyszczające)

· oczyszczająco - pielęgnacyjne (oliwki)

· pielęgnacyjne i ochronne (zasypki, kremy, preparaty promieniochronne)

Preparaty myjące dla dzieci powinny jak najmniej odtłuszczać skórę, a substancje zawarte nie powinny penetrować w głąb skóry. Dlatego najczęściej zawierają łagodne składniki myjące, np. Sodium Myreth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine. Mydła są stosowane, ze względu na bardzo dobrze znany profil toksykologiczny, jednak mogą podwyższać pH skóry dziecka. Bardzo często preparaty myjące dla dzieci zawierają dodatkowe substancje łagodzące i renatłuszczające.

Oliwki dla dzieci pozostają na skórze przed dość długi czas. Nie mogą mieć właściwości drażniących, ani nie powinny zawierać składników o działaniu drażniącym. Dlatego oliwki dla dzieci rzadko zawierają oleje roślinne, ponieważ większość z nich jest podatna na utlenianie. Produkty utleniania olejów mogą mieć działanie drażniące. Oliwki są preparatami bezpiecznymi pod względem mikrobiologicznym - nie zawierają wody, więc nie rozwijają się w nich mikroorganizmy. Pewnym ograniczeniem stosowania oliwek jest fakt, że usuwają głównie zanieczyszczenia lipofilowe, nie usuwają zaś hydrofilowych (pot, mocz). Oliwki zwykle oparte są na oleju parafinowym.

Zasypki i pudry ułatwiają poślizg i chłoną wilgoć. Najczęściej stosowanymi surowcami są talk, kaolin, krzemiany (np. ziemia okrzemkowa), modyfikowana skrobia, a także tlenek cynku, który ma również działanie bakteriostatyczne.

Preparaty promieniochronne. Skórę małego dziecka należy chronić przed szkodliwym działaniem słońca. Skład preparatów dla dzieci zazwyczaj jednak różni się od preparatów dla dorosłych. Jako filtry UV stosowane są najczęściej tzw. filtry fizyczne - czyli ditlenek tytanu (INCI Titanium Dioxide), które działają przede wszystkim w zakresie promieniowania UVB i częściowo UVA. Dla uzyskania szerszego spektrum ochrony i bardziej skutecznej ochrony także w zakresie UVA stosuje się tzw. filtry chemiczne. Ze względu na możliwe słabe działanie estrogenne niektórych filtrów UV skład filtrów UV jest skrupulatnie dobierany pod kątem skuteczności ochrony i bezpieczeństwa kosmetyku dla zdrowia dziecka.

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Powiadom Znajomego
Zamknij