Przejdź do:

Wróc do listy kosmetyków

Kosmetyki dla mężczyzn

Kosmetyki dla mężczyzn stanowią ważny segment rynku kosmetyków do higieny i pielęgnacji. Dawniej, obejmował on przede wszystkim preparaty do i po goleniu. Obecnie, ścisły rozdział na kosmetyki dla mężczyzn i kobiet dotyczy praktycznie większości kategorii produktów kosmetycznych.

Czy skóra mężczyzn różni się od skóry kobiet?
Tak. Badania skóry kobiet i mężczyzn potwierdziły istotne różnice w budowie i funkcjonowaniu skóry osób różnej płci. Różnice te są przede wszystkim wynikiem wpływu hormonów męskich (androgenów). Efektem ich działania jest znacznie większa aktywność gruczołów łojowych, których wydzielina wraz z wydzieliną gruczołów potowych stanowi najbardziej zewnętrzną barierę chroniąca skórę przed wysuszeniem. Dlatego skóra mężczyzn jest zwykle lepiej nawilżona i natłuszczona, a najczęściej spotykanym typem cery jest cera mieszana, niejednokrotnie z przewagą partii tłustych. Silna aktywność gruczołów łojowych jest ponadto czynnikiem sprzyjającym zmianom trądzikowym, które w okresie dojrzewania są u mężczyzn często znacznie bardziej nasilone niż u kobiet. Typ cery tłustej lub mieszanej utrzymuje się przez większość życia mężczyzny, ze znaczne mniejszą tendencją do przechodzenia w typ cery suchej, który obserwuje się zwykle dopiero ok. 60. roku życia. U kobiet typ cery suchej jest notowany znacznie częściej.


Różnice w skórze u obu płci obserwuje się również w głębokich partiach skóry. Stwierdzono m.in. większe zagęszczenie włókien kolagenowych w skórze właściwej. Z kolei tkanka podskórna (podściółka tłuszczowa) jest zwykle cieńsza. U mężczyzn często obserwuje się również grubszy naskórek, co może w pewnym stopniu tłumaczyć mniejszą podatność na podrażnienia. Efekt ten może jednak wynikać również z ograniczonego stosowania kosmetyków przez mężczyzn – mężczyźni używają ich znacznie rzadziej i w mniejszej ilości.


Skórę mężczyzn i kobiet odróżnia także obecność włosów na wielu partiach ciała, na których u kobiet są często słabo widoczne, cienkie i o jasnym zabarwieniu. Z kolei obszar głowy – to u mężczyzn częsty problem włosów przetłuszczających się, problem łupieżu lub wypadania włosów. Za większość z nich odpowiadają w dużym stopniu czynniki hormonalne.

Czy kosmetyki dla kobiet i mężczyzn rzeczywiście różnią się składem?
I tak i nie. Surowce stosowane w kosmetykach dla mężczyzn i kobiet są praktycznie te same. Inny typ cery jednak sprawia, że mężczyźni preferują formy lekkie, nie tłuszczące, nie pozostawiające uczucia lepkości na skórze. Dotyczy to zarówno kosmetyków do higieny jak i kosmetyków pielęgnacyjnych. Mężczyźni często wybierają tradycyjne mydła, często dodatkowo wzbogacone o składniki antybakteryjne lub łatwo spłukiwane żele nie zawierające dodatkowych składników natłuszczających. Wśród kosmetyków pielęgnacyjnych mężczyźni chętniej wybierają takie, w których stosuje się składniki nawilżające delikatne składniki natłuszczające. Składniki tłuszczowe działające silniej okluzyjnie i odczuwane jako „cięższe” stosuje się raczej w kosmetykach przeznaczonych do męskich cer dojrzałych. Zasadniczą różnicą jest także kompozycja zapachowa - który mężczyzna użyje kremu pachnącego fiołkami?

Pomimo, że mężczyźni znacznie rzadziej zgłaszają reakcje podrażnieniowe na kosmetyki, w niektórych przypadkach preparaty do nich kierowane wymagają szczególnego podejścia w zakresie wyboru odpowiednich, bardzo łagodnych składników. Dotyczy to szczególnie produktów do i po goleniu. Skóra po goleniu jest całkowicie pozbawiona naturalnych składników nawilżających i natłuszczających pochodzących z potu i wydzieliny gruczołów łojowych. Ponadto, ostrze maszynki usuwa również zewnętrzne warstwy naskórka. Sprzyja to wysuszeniu skóry, ale sprawia również, że wiele składników aplikowanych na skórę lub po prostu mających kontakt ze skórą (aplikowanych wraz z kosmetykiem lub przypadkowych, pochodzących z otoczenia) znacznie łatwiej penetruje do głębszych, żywych warstw skóry. Dużo łatwiej zatem o podrażnienia, objawy szczypania czy pieczenia. W związku z tym, preparaty do golenia i po goleniu zawierają w składzie często składniki łagodzące i przeciwzapalne (np. INCI Panthenol, Allantoin itp.). W celu uniknięcia odczynów zapalnych można także zastosować składniki antybakteryjne. Podstawowym składnikiem preparatów do golenia są mydła (zwykle sole potasowe kwasów tłuszczowych).
 

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Powiadom Znajomego
Zamknij