Przejdź do:

Wróc do listy kosmetyków

Kosmetyki naturalne

Powrót do natury to powszechny trend we współczesnym społeczeństwie. Coraz więcej z nas stara się żyć w zgodzie z naturą: segregujemy odpady, odżywiamy się zdrowo, zwracamy uwagę na pochodzenie produktów i ilość odpadów, liczymy tzw. carbon footprint. Stosowanie tego rodzaju produktów to uzupełnienie koncepcji „naturalności” naszego życia. Dlatego segment kosmetyków naturalnych bardzo szybko się rozwija.

Nie istnieją dotychczas wiążące prawnie wymagania dotyczące kosmetyków naturalnych czy organicznych. Tak, jak kosmetyki konwencjonalne kosmetyki naturalne podlegają przepisom ustawy o kosmetykach, która reguluje skład, oznakowanie i bezpieczeństwo produktów kosmetycznych.

Jedynym urzędowym dokumentem określającym kryteria dla kosmetyków naturalnych są wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Na rynku istnieje też szereg organizacji certyfikujących, które posiadają własne kryteria i procedury audytowania przedsiębiorców.

Zgodnie z wytycznymi Rady Europy, kosmetyk naturalny to preparat kosmetyczny otrzymywany ze składników pochodzenia naturalnego:

  • głównie roślinnego
  • zwierzęcego - proces pozyskiwania przeprowadzany bez szkody dla zwierząt (wosk pszczeli - INCI Cera Alba; lanolina - INCI Lanolin)
  • mineralnego

Sposób pozyskiwania surowców roślinnych też jest zdefiniowany. Powinny to być procesy stosowane w tzw. zielonej chemii – czyli metody fizyczne (tj. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja z parą wodną, itp.), mikrobiologiczne lub enzymatyczne. W tych procesach materiał roślinny przetwarzany jest w możliwie minimalnym stopniu.

Kosmetyk naturalny nie powinien zawierać w składzie substancji syntetycznych, chociaż niektóre organizacje certyfikujące np. Ecocert dopuszczają 5% syntetyków w składzie.
Ważny jest również proces produkcyjny, który powinien być przeprowadzony z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Składniki naturalne, w tym pochodzenia roślinnego były, są i będą wykorzystywane w produkcji różnych kategorii kosmetyków zarówno naturalnych jak i konwencjonalnych. Są to oleje, wyciągi roślinne, olejki eteryczne i wiele składników aktywnych.

Wielu konsumentów sięga po kosmetyki naturalne z przekonaniem, że są bardziej bezpieczne, niż kosmetyki konwencjonalne. Czy jest to pogląd prawdziwy?

Nie. Nie ma kosmetyków bardziej i mniej bezpiecznych. Wszystkie kosmetyki legalnie wprowadzone na rynek podlegają takiej samej, rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa, która podlega takiemu samemu nadzorowi ze strony instytucji nadzorujących - Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Jednocześnie w kwestii bezpieczeństwa kosmetyków naturalnych powstało w mediach i wśród konsumentów wiele mitów. Zafunkcjonował wręcz podział „kosmetyki naturalne – bezpieczne, kosmetyki konwencjonalne – mieszaniny pełne sztucznych chemikaliów, a więc niebezpieczne”.

Warto pamiętać, że wszystkie kosmetyki zgodnie z prawem podlegają takiej samej ocenie bezpieczeństwa.

Surowce roślinne – wyciągi, ekstrakty, naturalne olejki eteryczne są to niejednokrotnie wieloskładnikowe mieszaniny. Dlatego często trudniej je wystandaryzować i oczyścić. Za przykład może posłużyć woda różana, produkt naturalny, którego zapach, barwa, często również właściwości fizykochemiczne mogą się zmieniać co sezon, w zależności od liczby dni słonecznych, średniej temperatury w różnych miesiącach w miejscu uprawy roślin. Przed takimi wyzwaniami stają wszyscy, którzy wykorzystują składniki naturalne, producenci produktów naturalnych i konwencjonalnych.

Podobnie, jak w przypadku substancji uzyskanych drogą syntetyczną, zastosowanie wyłącznie składników naturalnych nie zapewnia całkowitego braku ryzyka występowania podrażnień, a nawet alergii. Przykładem może być pospolity rumianek znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Zastosowanie jego niektórych wyciągów może być przyczyną podrażnień i alergii. Tymczasem jego najbardziej aktywny składnik – bisabolol (INCI Bisabolol) – w postaci czystej nie niesie już ryzyka reakcji niepożądanych.
 

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Fakty i mity

Konserwanty

Konserwanty

Powiadom Znajomego
Zamknij