Grupa funkcyjna

  • Składniki bazowe
  • Składniki aktywne
  • Konserwanty
  • Filtry UV
  • Barwniki
  • Substancje zapachowe

Funkcja w produkcie

Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem).

Działanie kosmetyczne

Substancja antystatyczna, czyli oddziałuje z ujemnymi centrami na powierzchni włosów i zapobiega ich elektryzowaniu. Kondycjonuje – zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Wykazuje działanie antyseptyczne, dlatego stosowana jest w mydłach, a także w preparatach przeciwbakteryjnych do cer tłustych i trądzikowych. Substancja stosowana jako substancja dezodoryzująca, maskuje nieprzyjemny zapach na skórze

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo składnika
Benzalkonium Chloride stosowany w dozwolonym stężeniu i zgodnie z pozostałymi ograniczeniami jest bezpieczny. Rozporządzenie 1223/2009: Składnik znajduje się w wykazie substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych z zastrzeżeniem określonych ograniczeń (załącznik III do Rozporządzenia Parlamentu i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych). Jest dopuszczony do stosowania w maksymalnych stężeniach 3% w spłukiwanych produktach do pielęgnacji włosów (skóry głowy). W produktach gotowych stężenie chlorku, benzalkonium o długości łańcucha alkilowego mniejszej lub równej C14 nie może przekraczać 0,1 % (jako chlorek benzalkonium). Znajduje się także w wykazie substancji konserwujących dozwolonych w produktach kosmetycznych (załącznik V do Rozporządzenia Parlamentu i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych). Maksymalne stężenie jako konserwant to 0,1% w przeliczeniu na chlorek benzalkonium. SCCNFP: SCCNFP jest zdania, że dane przedstawione w dokumentacji potwierdzają obecnie dozwolone zastosowanie: jako środek konserwujący w produktach spłukiwanych w maksymalnym dozwolonym stężeniu 0,1%. Powyższy margines bezpieczeństwa uznaje się za akceptowalny do stosowania we wszystkich rodzajach kosmetyków. Cosmetic Ingredient Review: Bezpieczeństwo Benzalkonium Chloride zostało ocenione przez panel ekspertów Cosmetic Ingredient Review (CIR). Panel ocenił, że Benzalkonium Chloride, w stężeniach jest bezpieczny do stosowania w kosmetykach. Chlorek benzalkoniowy nie jest mutagenny. Jest drażniący dla skóry i oczu w stężeniach większych niż 0,1%. Nie działał uczulająco na ludzi w stężeniach 0,1%, ale może być uczulający u osób z chorą skórą.

Alergiczność

  • brak danych
  • brak alergiczności
  • potencjalny
  • alergen

Wpływ na środowisko

Brak informacji o wpływie na środowisko.

Pochodzenie

Syntetyczne

Źródła danych

Analizuj składy kosmetyków!

Aplikacja dostępna jest na telefonach z system Android oraz iOS. Wystarczy, że klikniesz poniżej w jeden z wybranych systemów, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do sklepu, by móc pobrać aplikację na swój telefon.

PEG-20 Sorbitan Triisostearate

Zobacz