Grupa funkcyjna

  • Składniki bazowe
  • Składniki aktywne
  • Konserwanty
  • Filtry UV
  • Barwniki
  • Substancje zapachowe

Funkcja w produkcie

Regulator pH (funkcja buforująca). Substancja konserwująca, hamuje rozwój mikroorganizmów w produkcie kosmetycznym. Chroni kosmetyk przed wtórnym zakażeniem mikroorganizmami, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np. nabierając krem palcem).

Działanie kosmetyczne

Ogranicza rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu niweluje przykry zapach np. stóp.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo składnika
Boric acid znajduje się na liście składników zakazanych do stosowania w produktach kosmetycznych zgodnie z załącznikiem II pozycja 1395 rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE. Składnik uprzednio znajdował się w rozporządzeniu kosmetycznym 1223/2009/WE na liście substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych wyłącznie z ograniczeniami (wówczas był to zał. III, pozycja 1a). Jednakże, w wyniku regularnie przeprowadzanych ocen bezpieczeństwa kwas borowy został zakazany do stosowania. Zakaz został wprowadzony Rozporządzeniem Komisji 2019/831 z dnia 22 maja 2019 r. zmieniającym załączniki II, III i V do rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE. Rozporządzenie zakazujące stosowania kwasu borowego w kosmetykach weszło w życie 12 czerwca 2019. Borany, tetraborany, oktaborany i sole lub estry kwasu borowego również są zakazane do stosowania w produktach kosmetycznych i znajdują się w zał. II poz. 1396 rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE

Bezpieczeństwo czystej substancji
Według zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania (zgodnie z rozporządzeniem CLP) zatwierdzonej przez Unię Europejską, substancja ta może działać szkodliwie na płodność i na dziecko w łonie matki (
jako substancja CMR o działaniu reprotoksycznym kategorii 1, Repr. 1B). Klasyfikacja CLP odnosi się wyłącznie do substancji w czystej postaci.

Alergiczność

  • brak danych
  • brak alergiczności
  • potencjalny
  • alergen

Wpływ na środowisko

Brak informacji o wpływie na środowisko.

Pochodzenie

Syntetyczne

Źródła danych

Ciekawostki

Kwas borowy występuje w przyrodzie jako minerał, jest obecny w soli morskiej i roślinach.

Analizuj składy kosmetyków!

Aplikacja dostępna jest na telefonach z system Android oraz iOS. Wystarczy, że klikniesz poniżej w jeden z wybranych systemów, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do sklepu, by móc pobrać aplikację na swój telefon.

Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate

Zobacz