Grupa funkcyjna

  • Składniki bazowe
  • Składniki aktywne
  • Konserwanty
  • Filtry UV
  • Barwniki
  • Substancje zapachowe

Funkcja w produkcie

Humektant – zapobiega wysychaniu preparatu kosmetycznego oraz krystalizacji przy ujściu butelki. Ze względu na swój charakterystyczny aromat, wpływa na walory zapachowe całego kosmetyku.

Działanie kosmetyczne

Substancja o wysokim działaniu bakterio i grzybobójczym. Polecana dla pielęgnacji skóry trądzikowej ze względu na działanie oczyszczające, ściągające i regulujące pracę gruczołów łojowych. Dodawana do szamponów i odżywek, zmniejsza przetłuszczanie się włosów. Ze względu na bogatą zawartość polifenoli, substancja jest silnym antyoksydantem. Wyciąg z liści zielonej herbaty cechuje się wysokimi właściwościami przeciwzapalnymi, regeneracyjnymi i kojącymi. Wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia mikrocyrkulację, wpływając tym samym na poprawę kolorytu skóry. Duża zawartość kofeiny w wyciągu z liści herbaty, sprawia, że ma on również właściwości ujędrniające, wyszczuplające i redukujące cellulit. Działa również jako emolient, tworzy na powierzchni skóry lub włosów cienki film, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Jest to pośrednie działanie nawilżające, przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy- ogranicza TEWL (transepidermalną utratę wody).

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo składnika
Panel ekspertów CIR ocenił, iż wyciąg z liści Camellia sinensis jest bezpieczny do stosowania w kosmetykach niespłukiwanych do 0,86% i do 1% w kosmetykach spłukiwanych.

Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi.

Alergiczność

  • brak danych
  • brak alergiczności
  • potencjalny
  • alergen

Brak oficjalnej klasyfikacji substancji jako Skin Sens w CLP, ale istnieją doniesienia naukowe, że substancja generuje znaczącą liczbę przypadków uczuleń.

Wpływ na środowisko

Brak informacji o wpływie na środowisko.

Pochodzenie

roślinne

Źródła danych

Ciekawostki

Ekstrakt z liścu zielonej herbaty jest bogatym źródłem substancji przeciwrodnikowych: polifenoli, katechin, kwasów fenolowych, flawonoli i flawonów. Zawiera również wiele związków biologicznie czynnych: witaminę C, kofeinę, aminokwasy.

Analizuj składy kosmetyków!

Aplikacja dostępna jest na telefonach z system Android oraz iOS. Wystarczy, że klikniesz poniżej w jeden z wybranych systemów, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do sklepu, by móc pobrać aplikację na swój telefon.

Magnesium Fluoride

Zobacz