Grupa funkcyjna

  • Składniki bazowe
  • Składniki aktywne
  • Konserwanty
  • Filtry UV
  • Barwniki
  • Substancje zapachowe

Funkcja w produkcie

Ethylhexyl methoxycinnamate w kosmetykach absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła.

Działanie kosmetyczne

Ehylhexyl methoxycinnamate to chemiczny filtr UV, substancja pochłaniająca promieniowanie ultrafioletowe. Metoksycynamonian etyloheksylu ma zdolność pochłaniania światła ultrafioletowego w zakresie długości fal promieniowania UVB. Nałożony na skórę chroni ją przed oparzeniami słonecznymi oraz rozwojem czerniaka i innych nowotworów skórnych wywoływanych nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Metoksycynamonian etyloheksylu nie chroni przed fotostarzeniem się skóry, które wywoływane jest głównie przez promieniowanie UVA, dlatego dla pełnej ochrony przeciwsłonecznej wskazane jest użycie w kosmetyku dodatkowych filtrów UV. Substancja słabo rozpuszczalna w wodzie, dlatego często jest dodawana do preparatów wodoodpornych.

Bezpieczeństwo Octinoxate

Bezpieczeństwo składnika
Ethylhexyl Methoxycinnamate jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych jako substancja promieniochronna. Rozporządzenie 1223/2009: Ethylhexyl Methoxycinnamate znajduje się w wykazie substancji promieniochronnych dozwolonych do stoswania w produktach ksometycznych (załącznik VI). Maksymalne stężenie składnika w preparacie gotowym do użycia wynosi 10%. Opinia SCCNFP (KOMITET NAUKOWY DS. PRODUKTÓW KOSMETYCZNYCH I NIEŻYWNOŚCI): Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach. Dopuszczalne stężenie w kosmetyku to 10%. Składnik nie ulega bioakumulacji. W wyniku podejrzeń Ethylhexyl Methoxycinnamate o aktywność podobną do estrogenu SCCNFP poddał ocenie filtry UV, które są podejrzane o negatywny wpływ na bezpieczeństwo. SCCNFP stwierdził, że filtry UV stosowane w produktach ochrony przeciwsłonecznej nie mają żadnych skutków estrogennych, które mogłyby potencjalnie wpływać na zdrowie ludzkie.

Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi.

Alergiczność

  • brak danych
  • brak alergiczności
  • potencjalny
  • alergen

Wpływ na środowisko Octinoxate

Brak informacji o wpływie na środowisko.

Pochodzenie Octinoxate

syntetyczne

Źródła danych

Analizuj składy kosmetyków!

Aplikacja dostępna jest na telefonach z system Android oraz iOS. Wystarczy, że klikniesz poniżej w jeden z wybranych systemów, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do sklepu, by móc pobrać aplikację na swój telefon.

Arbutin

Zobacz