Grupa funkcyjna

  • Składniki bazowe
  • Składniki aktywne
  • Konserwanty
  • Filtry UV
  • Barwniki
  • Substancje zapachowe

Funkcja w produkcie

Absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła. Chroni przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

Działanie kosmetyczne

Filtr UV, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo składnika
Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Rozporządzenie 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych: Składnik znajduje się w wykazie substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych (zał. VI, pozycja 23a). Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 10%. W przypadku łącznego stosowania metyleno-bis-benzotriazolilo- tetrametylobutylofenolu i metyleno-bis-benzotriazolilo- tetrametylobutylofenolu (nano) suma nie może przekraczać wartości 10%. Opinia SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety): SCCS w 2013 r. uznał Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol za bezpieczny składnik produktów kosmetycznych, gdy jest stosowany w stężeniu do 10%. Wchłanianie substancji przez skórę jest bardzo niskie. Należy zachować ostrożność podczas wykorzystania substancji w produktach aerozolowych, ze względu na ograniczone informacje na temat toksyczności inhalacyjnej.

Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak dodatkowej klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi.

Alergiczność

  • brak danych
  • brak alergiczności
  • potencjalny
  • alergen

Wpływ na środowisko

Według zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania (CLP) zatwierdzonej przez Unię Europejską, substancja ta może powodować długotrwałe szkodliwe skutki dla organizmów wodnych.

Pochodzenie

Syntetyczne

Źródła danych

Ciekawostki

Bisoctrizole absorbuje szerokie spektrum promieniowania UV, pochłaniający zarówno promienie UVB, jak i UVA, a także działa stabilizująco na inne substancje pochłaniające UV. Promieniowanie ultrafioletowe jest ważną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry oraz rozwoju czerniaka i innych postaci raka skóry.

Analizuj składy kosmetyków!

Aplikacja dostępna jest na telefonach z system Android oraz iOS. Wystarczy, że klikniesz poniżej w jeden z wybranych systemów, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do sklepu, by móc pobrać aplikację na swój telefon.

Lavandula Angustifolia (Lavender) Flower

Zobacz