Grupa funkcyjna

  • Składniki bazowe
  • Składniki aktywne
  • Konserwanty
  • Filtry UV
  • Barwniki
  • Substancje zapachowe

Funkcja w produkcie

Substancja przeciwzbrylająca, zapobiega aglomeracji cząstek stałych w produkcie kosmetycznym.

Działanie kosmetyczne

Siarczan cynku znajduje głównie zastosowanie w produktach do pielęgnacji jamy ustnej jako substancja przeciwpróchnicza, niwelująca osad nazębny i przebarwienia. Działa ściągająco, przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza ich regenerację. Substancja wykazuje również silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przez co zmniejsza ilość mikrobów kolonizujących zarówno jamę ustną, jak i skórę.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo składnika
Siarczan cynku jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Maksymalne jego stężenie w produktach kosmetycznych wynosi 1%. Rozporządzenie 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych: Substancja znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych (zał. III, pozycja 24). Składnik ten może być wykorzystany wyłącznie z zachowaniem określonych ograniczeń. Maksymalne stężenie w preparacie gotowym do użycia: 1% w przeliczeniu na cynk. Panel ekspertów CIR potwierdził bezpieczeństwo siarczanu cynku w kosmetykach w obecnych praktykach stosowania i stężeniach.

Bezpieczeństwo czystej substancji
Zgodnie ze zharmonizowaną klasyfikacją i oznakowaniem (CLP) zatwierdzonym przez Unię Europejską, siarczan cynku jest substancją szkodliwą w przypadku połknięcia, powoduje poważne uszkodzenie oczu oraz wykazuje toksyczne działanie organizmów wodnych w wyniku krótkotrwałego, jak i przewlekłego narażenia. Klasyfikacja CLP odnosi się tylko do substancji w postaci czystej (100%). W produktach kosmetycznych Zinc Sulfate używany jest w niewielkim stężeniu (do 1%), a tym samym nie wywołuje takich efektów jak substancja czysta.

Alergiczność

  • brak danych
  • brak alergiczności
  • potencjalny
  • alergen

Brak oficjalnej klasyfikacji jako Skin Sens w CLP, ale istnieją doniesienia naukowe, że substancja generuje znaczącą liczbę przypadków uczuleń.

Wpływ na środowisko

Siarczan cynku jest substancją toksyczną dla organizmów wodnych w wyniku krótkotrwałego, jak i przewlekłego narażenia. Klasyfikacja CLP odnosi się tylko do substancji w postaci czystej (100%). W produktach kosmetycznych Zinc Sulfate używany jest w niewielkim stężeniu, a tym samym nie wywołuje takich efektów jak substancja czysta.

Pochodzenie

Syntetyczne, naturalne Substancja może mieć kilka rodzajów pochodzenia, ale ostateczna decyzja zależy od producenta.

Źródła danych

Poloxamer 122

Zobacz