Przejdź do:

Behenic Acid

Nazwa chemiczna: Kwas dokozanowy Nazwa zwyczajowa: Kwas behenowy

Opis

Kwas dokozanowy - kwas tłuszczowy nasycony. Występuje w orzeszkach ziemnych. Używany w kosmetykach pielęgnacyjnych i myjących do włosów i skóry oraz w sztyftach
 

Działanie kosmetyczne

Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nadaje połysk.
 

Funkcja w kosmetyku

Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową. Przykładem emulsji kosmetycznych są kremy, mleczka, balsamy. Pełni rolę modyfikatora reologii, czyli poprawia konsystencję. Pełni również rolę stabilizator emulsji, czyli chroni (np. krem) przed rozwarstwianiem, przedłuża trwałość. Substancja zmętniająca, nadaje perłowy kolor kosmetykom. Stosowana również jako lepiszcze, czyli wiąże inne składniki w kosmetykach.
 

Regulacje prawne


Bezpieczeństwo

Więcej informacji na temat stosowania substancji znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej

Powiadom Znajomego
Zamknij