Przejdź do:

Triclosan

Nazwa chemiczna: 5-chloro-2-(2,4-dichlorofenoksy) fenol Nazwa zwyczajowa: Triklosan

Opis

Związek organiczny z grupy fenoli wykazujący działanie grzybobójcze i bakteriostatyczne.

Działanie kosmetyczne

Triclosan posiada właściwości grzybobójcze i bakteriostatyczne, dlatego jest wykorzystywany w preparatach do cery trądzikowej i w dezodoorantach.

Funkcja w kosmetyku

Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem).

Regulacje prawne

Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w produktach gotowych takich jak: pasty do zębów, mydła, dezodoranty (inne niż w aerozolu), pudry do twarzy i korektory, produkty do czyszczenia paznokci u dłoni i stóp przed użyciem preparatów do sztucznych paznokci wynosi 0,3 %. W przypadku płynów do płukania ust maksymalne dopuszczalne stężenie to 0,2 %.

Bezpieczeństwo

Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) uznał, że stosowanie triclosanu w obecnie regulowanym zakresie nie stwarza ryzyka dla zdrowia konsumentów. Eksperci uznali, że triclosan nie wykazuje potencjału rakotwórczego, genotoksycznego, jak również nie wykazuje tendencji do oddziaływania z układem hormonalnym. Jest bezpieczny również dla kobiet w ciąży, jak i matek kamiących piersią.

Amerykański Agencja Żywności i Leków (FDA) również stwierdziła, że triclosan jest bezpieczny dla ludzi i nie ma podstaw do wprowadzenia zakazu stosowania triclosanu w produktach konsumenckich.

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa substancji znajdziesz również w sekcji Szkodliwe składniki kosmetyków? Poznaj fakty!.
 

Powiadom Znajomego
Zamknij