Przejdź do:

Wróc do listy kosmetyków

Kosmetyki do makijażu

Kosmetyki do makijażu, nazywane są też kosmetykami kolorowymi lub upiększającymi.
Typowe kosmetyki do makijażu zazwyczaj nadają skórze nietrwały kolor, który łatwo można zmyć. Nowoczesne kosmetyki do makijażu coraz częściej mają dodatkowe działanie: pielęgnacyjne, ochronne (w tym przed promieniowaniem UV) oraz tuszują niektóre zmiany chorobowe. Do kosmetyków upiększających nie zalicza się farb do włosów, ponieważ są to zupełnie inne preparaty - pod względem składu, bezpieczeństwa i wymagań prawnych.

Najważniejsze składniki kosmetyków do makijażu to pigmenty oraz barwniki. Jaka jest różnica? Pigmenty są to substancje nierozpuszczalne w żadnym rozpuszczalniku lub innych składnikach kosmetyku, które dają efekt kryjący na skórze lub w kosmetyku, natomiast barwnik jest to substancja rozpuszczalna w jakimś nośniku (np. w wodzie lub w oleju), która nadaje efekt transparentny, przezroczysty.

We wszystkich kosmetykach kolorowych znajdują się dwie grupy surowców, jest to baza, czyli podstawa produktu oraz surowce nadające kolor, pigmenty lub barwniki.

Do kosmetyków kolorowych zaliczamy m.in.: szminki i produkty do ust, lakiery do paznokci, podkłady pod makijaż, pudry, róże, cienie do powiek oraz tusze do rzęs.

Szminki
Szminka ma zazwyczaj formę sztyftu ze składników tłuszczowych o dość twardej konsystencji. Szminka musi zawierać takie składniki, które umożliwią łatwe rozprowadzanie na ustach, a jednocześnie nadadzą szmince twardość i dużą przyczepność do skóry - szminka nie może przecież spływać i powinna jak najdłużej utrzymywać się na ustach.

W swoim składzie zawiera: woski, czyli substancje stałe, silikony, plastyfikatory, czyli substancje ciekłe nadające miękkość, np. oleje, a także pigmenty i barwniki.

Wytwarzanie szminki jest bardzo proste. Odpowiednie surowce topi się, następnie dodaje się barwniki, dokładnie miesza i wszystko wlewa do formy, w której zastyga pomadka w odpowiednim kształcie.

Klientki wiedzą jak bardzo różnią się pomadki, niektóre są bardzo trwałe i matowe, inne z połyskiem i mniej trwałe, zależy to od substancji bazowych z jakich są produkowane.

Błyszczyki i pomadki
Błyszczyk jest zazwyczaj transparentny, czy przezroczysty. Zawiera najczęściej barwniki, a nie pigmenty. Produkty te są łatwe do rozprowadzenia i nadają ustom połysk.
Błyszczyki najczęściej aplikujemy za pomocą pędzelka, więc w składzie zawierają głównie składniki ciekłe, aby można je było łatwo rozprowadzić na ustach.

Konturówki i kredki
Konturówki do ust, czy kredki do oczu posiadają podobny skład do szminek, ale zawierają więcej pigmentów, co zapewnia dużą siłę krycia.

Pudry
Główne funkcje pudru to:

 • Matowienie cery, ukrywanie widocznych niedoskonałości skóry, zmian koloru,
 • Absorbowanie składników potu i sebum.

Dzięki zastosowanym pigmentom i barwnikom rozróżniamy pudry przezroczyste, półprzezroczyste i kryjące.

Co znajduje się w składzie pudru?
Główne składniki pudrów to pigmenty białe, które dają efekt kryjący i tuszują niedoskonałości cery.

Ważne składniki to także pigmenty kolorowe, które nadają określony kolor i odcień. W pudrach stałych dodatkowo stosuje się składniki zlepiające cząstki barwników i pigmentów w celu nadania odpowiedniej formy i konsystencji kosmetyku.

Nośniki i pigmenty bazowe stosowane w pudrach to:

 • Talk (INCI Talc), ma słabe właściwości kryjące i przylegające do skóry, przez co jest łatwo zmywalny wodą, może być przezroczysty, a także nadawać poślizg, co ułatwia rozprowadzanie pudru,
 • Ditlenek tytanu (INCI Titanium Dioxide) i tlenek cynku (INCI Zinc Oxide) – białe pigmenty, nieprzezroczyste, dają bardzo silny efekt kryjący,
 • Kaolin – nadaje matowość i dobrze przylega do skóry, dzięki czemu puder nie osypuje się z twarzy,
 • Stearynian cynku (lub glinu) –biały proszek, nierozpuszczalny w wodzie, poprawia przyleganie pudru do skóry.

Puder może zawierać także:

 • Emolienty - poprawiają właściwości aplikacyjne pudrów - zmniejszają pylistość, a upudrowana skóra jest gładsza w dotyku. Stosowane surowce to pochodne lanoliny, silikony, ciekłe włoski. W pudrach nie stosuje się raczej olejów roślinnych, ponieważ mogą jełczeć,
 • Filtry UV - dziś coraz więcej pudrów zawiera składniki chroniące przed szkodliwym wpływem promieniowania UV,
 • Konserwanty – pudry należy konserwować, ponieważ często zawierają substancje absorbujące wilgoć, a mikroorganizmy rozwijają się w wilgotnym środowisku.

Przedstawione składniki to substancje najczęściej stosowane i przykładowe. Każda receptura tworzona jest jednak indywidualnie, dlatego puder może zawierać także inne substancje bazowe, aktywne itp

Podkład pod makijaż - to zawiesina pudru w kremie. W porównaniu z pudrem może dawać dodatkowy efekt pielęgnacyjny. Wytwarza na powierzchni skóry film, który powinien być kompatybilny z inni kosmetykami do makijażu.

Pudry prasowane i cienie do oczu – takie kosmetyki zawierają dodatkowo substancję zlepiającą pozostałe składniki pudru.

Pudry kompaktowe– podobne do pudrów prasowanych, posiadają jednak więcej składników tłuszczowych i substancji stałych niż w podkładach, dla uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Tusze do rzęs czyli mascary
Nadają rzęsom kolor. Zazwyczaj pogrubiają lub optycznie wydłużają rzęsy. Często działają też pielęgnacyjnie.

Najczęściej stosowane składniki w tuszach do rzęs:

 • Polimery - nadają elastyczność oraz tworzą film na powierzchni
 • Silikony - zapewniają łatwiejszą aplikację i rozprowadzanie preparatu
 • Woski - zapewniają lepsze przyleganie, nadają efekt pogrubienia
 • Pigmenty.

Lakiery do paznokci
Idealny lakier to taki, który daje się łatwo rozprowadzać, tworzy gładką powierzchnię, nie marze się pod pędzelkiem, nie ścieka, dobrze pokrywa nierówności, szybko wysycha i tworzy elastyczny film, który się nie ściera.

Składniki lakierów do paznokci muszą dobrze przylegać do płytki paznokcia, nie powinny penetrować w głąb.

Należy pamiętać, że martwa płytka paznokciowa znajduje się na podłożu żywym, a ponadto styka się ze skórą i dlatego lakier powinien być przede wszystkim bezpieczny.
Dlatego też wytworzenie dobrego lakieru nie jest łatwe.

Jakie składniki zwykle znajdziesz w lakierze do paznokci?

 • Pigmenty i barwniki, czyli substancje nadające barwę,
 • Bazę, która tworzy film na powierzchni paznokcia, może składać się z kilku składników np. nitroceluloza, polimery
 • Rozpuszczalniki organiczne, które stanowią rozpuszczalnik dla polimerów, ułatwiają równomierne rozprowadzanie i zapewniają odpowiednio szybkie wysychanie lakieru. Są to np. estry kwasu octowego (octan etylu, octan butylu). Rozpuszczalniki nie mogą odparowywać bardzo szybko, ponieważ powoduje to matowienie lakieru, dlatego nie należy suszyć paznokci ciepłym powietrzem, chyba, że preparat jest do tego przeznaczony.
 • Plastyfikatory, czyli substancje, które zapewniają, że lakier nie odpryskuje, np. kamfora, ftalan dietylu.

Przykładowy skład lakieru do paznokci:


Składnik: Nitrocellulose
Funkcja: Nitroceluloza, substancja tworząca warstwę lakieru

Składnik:
Funkcja: Żywica poliestrowa, dodatkowy składnik tworzący warstwę lakieru

Składnik: Isopropanol
Funkcja: Izopropanol, rozpuszczalnik, który ułatwia rozpuszczenie nitrocelulozy

Składnik: Camphor
Funkcja: Kamfora, plastyfikator

Składnik: Bentonite
Funkcja: Bentonit, zagęstnik, nadaje odpowiednią konsystencję i powoduje, że lakier nie spływa

Składnik: Ethyl Acetate, Butyl Acetate
Funkcja: Octan etylu i octan butylu, rozpuszczalniki, umożliwiają rozprowadzenie lakieru na paznokciu, po nałożeniu lakieru odparowują

Składnik: CI 40820, CI 774901

Funkcja: Barwniki i pigmenty 

Zmywacze do paznokci
Zmywacz do paznokci powinien usuwać wszystkie składniki lakieru. Jednocześnie nie powinien odtłuszczać paznokcia. Płytka paznokciowa zawiera pewną liczbę lipidów, które nadają jej elastyczność. Zmywacze do paznokci, których głównym składnikiem są rozpuszczalniki organiczne (np. Acetone, Ethyl acetate) bardzo dobrze rozpuszczają substancje tłuszczowe i mogą wymywać lipidy płytki paznokciowej. Może to prowadzić do odtłuszczenia i wysuszenia wierzchniej warstwy paznokcia, a tym samym zwiększenia łamliwości. Dlatego bardzo często zmywacze zawierają składniki natłuszczające, np. olej rycynowy. Olej rycynowy jest cennym składnikiem, ponieważ penetruje w głąb paznokcia i uzupełnia usunięte lipidy płytki paznokciowej.
 

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Powiadom Znajomego
Zamknij