Grupa funkcyjna

  • Składniki bazowe
  • Składniki aktywne
  • Konserwanty
  • Filtry UV
  • Barwniki
  • Substancje zapachowe

Funkcja w produkcie

Konserwant fazy wodnej. 

Działanie kosmetyczne

Działanie keratolityczne (złuszcza zrogowaciały naskórek). Zmniejsza liczbę przebarwień trądzikowych.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo składnika
Rozporządzenie 1223/2009: Znajduje się na liście substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych z zastrzeżeniem określonych ograniczeń (zał. III pozycja 98). Jego maksymalne dopuszczalne stężenie wynosi: – w produktach spłukiwanych do włosów 3%, – w innych produktach 2%. Nie należy stosować kwasu salicylowego w preparatach dla dzieci poniżej 3 lat, z wyjątkiem szamponów. W powyższych stężeniach może być stosowany tylko do celów innych niż zahamowanie rozwoju drobnoustrojów. Cel musi wynikać z prezentacji produktu. Salicylic Acid znajduje się również na liście substancji konserwujących dozwolonych w produktach kosmetycznych z ograniczeniami (zał. V pozycja 3). Jego maksymalne dopuszczalne stężenie jako konserwant wynosi 0,5% w przeliczeniu na kwas. Jako konserwant nie może być stosowany w produktach dla dzieci poniżej 3 lat, z wyjątkiem szamponów. Opinia SCCS: Zgodnie z opinią SCCS kwas salicylowy jest bezpiecznie stosowany w kosmetykach jako środek konserwujący, gdy jego stężenie nie przekracza 0,5%. W przypadku innego zastosowanie jego maksymalne stężenie wynosi: 3% w kosmetykach spłukiwanych do włosów, 2% w innych produktach. Jednak w balsamach, cieniach do oczu, tuszach do rzęs, eyelinerach, szminkach i dezodorantach w rolce, kwas salicylowy jest uważany za bezpieczny do 0,5%. Opinia SCCS nie ma zastosowania do żadnych produktów doustnych (takich jak pasta do zębów I płyn do płukania ust) z wyjątkiem szminek. Cosmetic Ingredients Review: Bezpieczeństwo kwasu salicylowego oraz jego soli i estrów zostało ocenione przez ekspertów CIR. Składniki te nie powodują podrażnień skóry oraz nie wywołują jej reakcji alergicznych. Eksperci CIR stwierdzili, że substancje te mogą być bezpiecznie stosowane jako składniki produktów kosmetycznych.

Bezpieczeństwo czystej substancji
Zgodnie ze zharmonizowaną klasyfikacją i oznakowaniem (CLP) zatwierdzonym przez Unię Europejską substancja ta jest szkodliwa w przypadku połknięcia, powoduje poważne uszkodzenie oczu oraz istnieje podejrzenie, że działa szkodliwie na ciąże. Klasyfikacja odnosi się do czystej substancji, odpowiednie zastosowanie substancji jako składnik kosmetyczny nie daje takiego efektu. W produktach kosmetycznych Salicylic Acid stosowany jest w ogrnaiczonym stężeniu bezpiecznym dla konusumenta.

Alergiczność

  • brak danych
  • brak alergiczności
  • potencjalny
  • alergen

Wpływ na środowisko

Brak informacji o wpływie na środowisko.

Pochodzenie

Syntetyczne

Źródła danych

Ciekawostki

Naturalnie występuje w korze wierzby i topoli, liściach senesu i kwiatach rumianku. Zaliczany jest do β-hydroksykwasów (BHA). Znajduje zastosowanie w pudrach, mydłach, szamponach przeciwłupieżowych, produktach do pielęgnacji stóp oraz kosmetykach do cery trądzikowej.

Ethylhexyl Isostearate

Zobacz