Grupa funkcyjna
- Składniki bazowe
- Składniki aktywne
- Konserwanty
- Filtry UV
- Barwniki
- Substancje zapachowe
Funkcja w produkcie
Substancja konserwująca, hamuje rozwój mikroorganizmów w produkcie kosmetycznym. Chroni kosmetyk przed wtórnym zakażeniem mikroorganizmami, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np. nabierając krem palcem).
Działanie kosmetyczne
Stosowany w produktach do włosów jako substancja przeciwłupieżowa, regulująca wydzielanie sebum, przeciwbakteryjna i przeciwświądowa
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo składnika
Zinc Pyrithione jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Rozporządzenie 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych: Składnik znajduje się w wykazie substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych wyłącznie z zastrzeżeniem określonych ograniczeń (zał.III, pozycja 101). Maksymalne stężenie substancji w gotowych do użycia produktach niespłukiwanych do włosów to 0,1%. Jeżeli substancja jest wykorzystana do celów innych niż zahamowanie rozwoju drobnoustrojów w produkcie, cel musi wynikać z prezentacji produktu. Składnik znajduje się także w wykazie substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych (zał. V, pozycja 8). Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to: w produktach do włosów – 1,0%, – w innych produktach – 0,5%. Składnik jest przeznaczony do zastosowania tylko w produktach do spłukiwania. Nie należy stosować w produktach do jamy ustnej. Opinia SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety): SCCS w 2020 r. na podstawie dostępnych danych i poprzednich opinii bezpieczeństwa uznał Zinc Pyrithione za bezpieczny, gdy jest stosowany jako środek przeciwłupieżowy w spłukiwanych produktach do włosów do maksymalnego stężenia 1%. Cosmetic Ingredient Review: Brak oceny CIR ze względu na uznanie pirytionianu żelaza za bezpieczną substancję dodawaną do leków bez recepty przeznaczonych do zwalczania łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy, przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).
Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi
Alergiczność
- brak danych
- brak alergiczności
- potencjalny
- alergen
Klasyfikacja Skin Sens. 1 przekazana przez firmy ECHA w zgłoszeniach CLP wskazuje, że substancja ta może powodować alergię.
Wpływ na środowisko
Brak informacji o wpływie na środowisko.
Pochodzenie
Syntetyczne