Grupa funkcyjna

  • Składniki bazowe
  • Składniki aktywne
  • Konserwanty
  • Filtry UV
  • Barwniki
  • Substancje zapachowe

Funkcja w produkcie

Substancja konserwująca, hamuje rozwój mikroorganizmów w produkcie kosmetycznym. Chroni kosmetyk przed wtórnym zakażeniem mikroorganizmami, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np. nabierając krem palcem).

Działanie kosmetyczne

Stosowany w produktach do włosów jako substancja przeciwłupieżowa, regulująca wydzielanie sebum, przeciwbakteryjna i przeciwświądowa

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo składnika
Zinc Pyrithione jest bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Rozporządzenie 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych: Składnik znajduje się w wykazie substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych wyłącznie z zastrzeżeniem określonych ograniczeń (zał.III, pozycja 101). Maksymalne stężenie substancji w gotowych do użycia produktach niespłukiwanych do włosów to 0,1%. Jeżeli substancja jest wykorzystana do celów innych niż zahamowanie rozwoju drobnoustrojów w produkcie, cel musi wynikać z prezentacji produktu. Składnik znajduje się także w wykazie substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych (zał. V, pozycja 8). Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to: w produktach do włosów – 1,0%, – w innych produktach – 0,5%. Składnik jest przeznaczony do zastosowania tylko w produktach do spłukiwania. Nie należy stosować w produktach do jamy ustnej. Opinia SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety): SCCS w 2020 r. na podstawie dostępnych danych i poprzednich opinii bezpieczeństwa uznał Zinc Pyrithione za bezpieczny, gdy jest stosowany jako środek przeciwłupieżowy w spłukiwanych produktach do włosów do maksymalnego stężenia 1%. Cosmetic Ingredient Review: Brak oceny CIR ze względu na uznanie pirytionianu żelaza za bezpieczną substancję dodawaną do leków bez recepty przeznaczonych do zwalczania łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy, przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Bezpieczeństwo czystej substancji
Brak klasyfikacji jako substancja niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi

Alergiczność

  • brak danych
  • brak alergiczności
  • potencjalny
  • alergen

Klasyfikacja Skin Sens. 1 przekazana przez firmy ECHA w zgłoszeniach CLP wskazuje, że substancja ta może powodować alergię.

Wpływ na środowisko

Brak informacji o wpływie na środowisko.

Pochodzenie

Syntetyczne

Źródła danych

Persea Gratissima Oil Unsaponifiables

Zobacz