Przejdź do:

Wróc do listy kosmetyków

Antyperspiranty i dezodoranty

Co to są antyperspiranty i jak jest różnica między antyperspirantem i dezodorantem?
Antyperspirant i dezodorant to produkty, których celem jest zmniejszenie dyskomfortu wywołanego wydzielaniem potu. Najczęściej stosuje się je w okolicach pachowych, ale na rynku istnieją również dezodoranty i antyperspiranty do stóp. Pomimo, że oba preparaty są aplikowane w to samo miejsce mechanizm ich działania jest odmienny.

Antyperspirant to produkt ograniczający (ale tylko częściowo!) wydzielanie potu. Zmniejsza ilość wydzielanego potu w miejscu aplikacji, najczęściej w okolicy pachowej. Działanie antyperspirantu polega na tymczasowym zatykaniu ujść gruczołów potowych. Blokada ta ma charakter przejściowy i zostaje usunięta wraz ze złuszczającą się warstwą rogową naskórka, a częściowo również podczas mycia lub po bardzo silnym spoceniu się. Składnikami aktywnymi antyperspirantów są zawsze związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe (np. w składzie kosmetyku znajdziesz na przykład Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly).

Dezodorant – zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu, który już wydostał się na powierzchnię skóry. Sam pot jest bezwonny, jednak nieprzyjemnie pachną produkty jego rozkładu. Zależnie od użytych składników mechanizmy działania dezodorantów są różne:

  • hamowanie rozwoju bakterii (składniki bakteriostatyczne, np.: triklosan, etanol, chlorheksydyna, sole cynku),
  • proste maskowanie nieprzyjemnego zapachu potu (substancje zapachowe),
  • zapobieganie rozkładowi potu przez mikroorganizmy,
    • przez dostarczanie bakteriom alternatywnego „pożywienia”, które pod wpływem metabolizmu bakterii nie wydziela zapachu (np. cytrynian trietylu, chitozan),
    • przez absorpcję składników potu, że staje się on niedostępny dla bakterii (np. mikrogąbki, cyklodekstryny),
  • hamowanie procesów utleniania prowadzących do powstawania nieprzyjemnie pachnących związków (antyoksydanty, inhibitory wolnych rodników).

Można zatem powiedzieć, że antyperspirant działa na przyczynę, a dezodorant na skutek wydzielania potu i jego rozkładu przez bakterie.

Na rynku istnieją również produkty określane jako „dezodorant antyperspiracyjny”. Określenie to służy podkreśleniu szerszego działania kosmetycznego i wykazaniu pewnej wartości dodanej, faktu, że produkt łączy aktywność antyperspiracyjną z dezodoryzującą. Z punktu widzenia aktywności produkt ten powinien być jednak w pierwszej kolejności klasyfikowany jako antyperspirant.

Przykładowa receptura Antyperspirantu typu roll-on

Nazwa INCI składnika Ilość [%] Funkcja składnika
Glyceryl Stearate (and) Ceteareth-20 (and) Ceteareth-12 (and) Cetearyl Alcohol (and) Cetyl Palmitate 4,5 Baza umożliwiająca wytworzenie emulsji
Ceteareth-20 2,5 Emulgator
Coco-Caprylate/Caprate 4,5 Emolient - poprawia własności sensoryczne, ułatwia aplikację, może niwelować efekt bielenia
Dicaprylyl Ether 4,0 Emolient - poprawia własności sensoryczne ułatwia aplikację, może niwelować efekt bielenia
Aluminium Chlorhydrate 20,0 Składnik aktywny antyperspirantu - ogranicza wydzielanie potu
Aqua 64,5 Rozpuszczalnik
Konserwant, barwnik, kompozycja zapachowa q.s.  

 

Jakie są regulacje prawne dotyczące stosowania związków glinu w antyperspirantach?
Na terenie Unii Europejskiej, w tym również Polski antyperspiranty są klasyfikowane jako produkty kosmetyczne, co oznacza, że są one ogólnie dostępne w różnych punktach sprzedaży. Nieco inne podejście wprowadził rząd USA, gdzie antyperspiranty są klasyfikowane jako tzw. leki OTC (ang. over the counter) i dostępne wyłącznie w aptekach. Klasyfikacja antyperspirantów jako produktów OTC jeszcze do niedawna obowiązywała również w Kanadzie. Pod koniec 2009 roku władze tego kraju podjęły jednak decyzję o zmianie statusu tych produktów i od tego czasu są one – podobnie jak w Europie – uznawane za kosmetyki.

Zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi kosmetyków, związki glinu są dopuszczone do stosowania we wszystkich produktach i nie podlegają szczególnym regulacjom w zakresie dopuszczalnych stężeń i warunków stosowania. Regulacjom prawnym podlegają natomiast kompleksy glinowo-cyrkonowe, w przypadku których określono dopuszczalne stężenia, skład jakościowy substancji aktywnej oraz zakres stosowania (wyłącznie produkty przeciwpotowe inne niż wyroby aerozolowe). Przepisy te są wiążące dla wszystkich producentów wprowadzających na rynek UE kosmetyki antyperspiracyjne.
 

Więcej informacji dotyczących antyperspirantów i dezodorantów znajdziesz w sekcjach Fakty i mity oraz FAQ

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Powiadom Znajomego
Zamknij