Przejdź do:

Wróc do listy kosmetyków

Kosmetyki do pielęgnacji włosów

Włosy zawsze były bardzo ważnym elementem urody, ozdobą wyglądu. Ludzie w średniowieczu myli głowę bardzo rzadko (raz w roku), a wygląd włosów zastępowali perukami o pięknych regularnych lokach i falach. Jednak w kolejnych stuleciach higiena osobista stała się nieodzownym elementem codziennej toalety.
W XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost rynku kosmetyków, w tym preparatów do włosów. Obecnie o włosy dbamy codziennie, dlatego kosmetyki do włosów stanowią szeroką gamę produktów, przeznaczonych do mycia, pielęgnacji, kondycjonowania i układania. Należą do nich: szampony, odżywki, toniki, maseczki, lakiery, pianki, żele, sera oraz wiele innych form, przeznaczonych do różnych rodzajów włosów. Kosmetyki pozwalają na utrzymywanie włosów w dobrej kondycji poprzez nadanie im odpowiednich właściwości.

Szampony
Szampony to preparaty przeznaczone do mycia włosów. Dobry szampon powinien usuwać wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na włosach, takie jak łój, pot, martwe komórki naskórka, a także użyte preparaty kosmetyczne - lakiery, żele, woski, pianki, itd. Dlatego podstawowymi składnikami szamponów są związki powierzchniowo czynne, które mają działanie myjące.

Wybór szamponu przez konsumenta podyktowany jest zwykle indywidualnymi oczekiwaniami związanymi z rodzajem włosów, pojawiającym się problemem na skórze głowy, zapachem szamponu, czy konsystencją. Dlatego zazwyczaj oprócz typowych środków myjących szampony zawierają także substancje, które wpływają na wygląd włosów i stan skóry głowy, na przykład substancje kondycjonujące, czy substancje o działaniu przeciwłupieżowym.

Większość szamponów zawiera też substancje zapewniające trwałość i odpowiednie właściwości aplikacyjne: stabilizatory, substancje pianotwórcze i stabilizujące pianę, modyfikatory lepkości oraz konserwanty.
Pod względem formy fizykochemicznej szampony mogą być emulsjami, klarownymi żelami lub spray’ami.

W składzie szamponów znajdują się typowe substancje powierzchniowo czynne, podobne lub identyczne do tych, które stosowane są w większości preparatów do mycia ciała. Są to na przykład:
Sodium Laureth Sulfate
– sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego. Jest to anionowa substancja powierzchniowo czynna, podstawowy składnik myjący. Bardzo dobrze myje, ale tworzy niestabilną pianę o słabych właściwościach użytkowych.
Cocamidopropyl Betaine
– kokoamidopropylobetaina. Jest to amfoteryczna substancja powierzchniowo czynna. Substancja myjąca, łagodzi ewentualne działanie drażniące anionowych środków powierzchniowo czynnych takich jak: Sodium Laureth Sulfate. Ponadto, stabilizuje i poprawia wygląd piany.
Cocamide DEA
– dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego. Jest to niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja myjąca. Zwiększa ilość piany w preparatach myjących. Ponadto, w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi powoduje wzrost lepkości preparatu, w tzw. mechanizmie mieszanych miceli.
Lauryl Glucoside
– glukozyd laurylowy. Jest to niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja myjąca.

Substancje dodatkowe w szamponach
Preparaty do mycia włosów muszą mieć odpowiednią konsystencję, umożliwiającą swobodną aplikację, dobre rozprowadzanie na włosach i łatwe spłukiwanie po umyciu. Powinny dobrze wylewać się z butelki, ale nie mogą być przy tym zbyt rzadkie. Dlatego w szamponach stosuje się modyfikatory lepkości, które zapewniają odpowiednią konsystencję preparatu i zapobiegają rozwarstwianiu. W tym celu stosowane są takie substancje jak:

• elektrolity, głównie chlorek sodu (INCI: Sodium Chloride)
• alkanoloamidy (INCI: Cocamide DEA, Oleamide DEA)
•polimery takie jak: pochodne celulozy np. karboksymetyloceluloza i hydroksyetyloceluloza (INCI: Carboxymethylcellulose i Hydroxyethylcellulose), akrylany np. karbomer (INCI: Carbomer),
• gumy naturalne takie jak: guma tragakantowa (INCI: Astragalus Gummifer Gum)

W szamponach stosowane są również substancje opalizujące, nadające szamponom perłowy wygląd. W tym celu stosowane są substancje podobne do wosków o wysokiej temperaturze topnienia. Związki te nie rozpuszczają się w szamponie, ale występują w postaci małych, regularnych kryształów, które widoczne są jako opalizujące drobiny. Jako składniki perłotwórcze stosowane są alkohole tłuszczowe, takie jak alkohole cetylowy i stearylowy, i ich estry (INCI: Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol).
Szampony to roztwory substancji powierzchniowo czynnych (myjących), a więc muszą zawierać wodę. W środowisku wodnym istnieje ryzyko rozwoju mikroorganizmów, dlatego w szamponach stosowane są konserwanty, które chronią przed rozwojem drobnoustrojów.

Ponadto w preparatach do mycia włosów stosowane są:
•substancje zapachowe. Zapach dla konsumentów ma istotny wpływ przy wyborze większości kosmetyków,
•sekwestranty, np.  Disodium EDTA, które kompleksują jony metali wielowartościowych z roztworów, co wpływa na stabilizację preparatu

Szampony specjalne
Szampony specjalne to grupa kosmetyków przeznaczona do określonej grupy konsumentów, związana z ich oczekiwaniami względem produktu. Do szamponów specjalnych należą m.in. szampony przeznaczone dla dzieci, szampony 2 w 1 i szampony kondycjonujące, szampony przeciwłupieżowe, czy suche szampony do włosów .

Szampony dla dzieci nie mogą powodować podrażnienia oczu i skóry głowy, powinny być wyjątkowo łagodne. Dlatego w szamponach do włosów dla dzieci stosowane są łagodniejsze substancje myjące należące do m.in. sulfobursztynianów, np. sól disodowa sulfobursztynianu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego (INCI: Disodium Laureth Sulfosuccinate); amfoterycznych substancji powierzchniowo czynnych, np.: kokoamidopropylobetaina (INCI: Cocamidopropyl Betaine); czy niejonowych substancji powierzchniowo czynnych, np.: glukozyd decylowy (INCI: Decyl Glucoside). Powyższe substancje łagodzą ewentualne działanie drażniące anionowych substancji powierzchniowo czynnych, jak np. Sodium Laureth Sulfate.

a) Szampony 2 w 1 i szampony kondycjonujące
Szampony oprócz działania myjącego bardzo często spełniają także funkcje pielęgnacyjne. Wiele dostępnych na rynku szamponów zawiera w składzie substancje o działaniu pielęgnacyjnym i kondycjonującym, które stosowane są także w typowych odżywkach do włosów, w tym szampony 2 w 1, które po umyciu włosów nie wymagają użycia odżywki.

Przykłady składników o działaniu kondycjonującym:
Panthenol – pantenol, hydrofilowa substancja nawilżająca, utrzymuje odpowiednie nawilżenie włosa, zapobiegając jego wysuszaniu
Polyquaternium-10 – IV-rzędowa sól amoniowa, zmniejsza elektryzowanie się włosów, poprawia rozczesywalność
Hydrolyzed Wheat Protein - hydrolizowane proteiny pszenicy. Hydrofilowa substancja nawilżająca. Na rynku dostępnych jest wiele hydrolizatów protein (np. proteiny jedwabiu, czy soi – INCI: Hydrolyzed Silk Protein, Hydrolyzed Soy Protein), mają one podobne działanie.
 

b) Szampony przeciwłupieżowe
Szampony przeciwłupieżowe mają na celu zapobiegać powstawaniu łupieżu. W składzie obecne są substancje przeciwdrobnoustrojowe, złuszczające oraz typowe substancje wykazujące działanie przeciwłupieżowe, np.: IV-rzędowe sole amoniowe (INCI: Polyquaternium), kwas salicylowy (INCI: Salicylic Acid), czy pirytionian cynku (INCI: Zinc Pyrithione). W szamponach przeciwłupieżowych nie można stosować ketokonazolu, ponieważ jest to substancja lecznicza. Produkt zawierający ketokonazol jest lekiem, a nie kosmetykiem.
 

c) Suche szampony do włosów
Szampony do włosów w postaci aerozoli zawierają w składzie głównie substancje, które absorbują substancje tłuszczowe znajdujące się na włosach takie jak łój. W tym celu stosuje się głównie talk (INCI Talc). Preparaty takie są rozpylane na włosach, pozostawiając niewidoczną powłokę, a przy tym są łatwo usuwane podczas czesania lub szczotkowania.
 

Bezpieczeństwo szamponów do włosów
Szampony do włosów podlegają takim samym przepisom prawa oraz takiej samej ocenie bezpieczeństwa jak inne produkty kosmetyczne. Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie szamponu. Szampony przeznaczone dla dzieci nie powinny podrażniać oczu oraz skóry głowy, dlatego w składzie powinny zawierać łagodne substancje myjące. Szampony przeciwłupieżowe powinny zawierać substancje czynne, które mogą być stosowane w kosmetykach, nie mogą natomiast zawierać ketokonazolu, który stosowany jest w preparatach leczniczych. Szampony suche aplikowane w aerozolu nie powinny zawierać substancji, które podczas inhalacji wpływałyby szkodliwie na zdrowie.
Szampony są testowane pod względem bezpieczeństwa. Zanim produkt trafi na rynek musi być bezpieczny, dlatego każdy jest testowany, przede wszystkim pod względem zawartych w nim substancji. Substancje stosowane w szamponach nie mogą powodować negatywnego działania na organizm ludzki, nie mogą podrażniać oczu i skóry głowy. Należy także pamiętać o tym, że szampony to produkty przeznaczone do spłukiwania, a więc kontakt ze skórą głowy jest ograniczony.

Badania szamponów do włosów
Szampony to produkty myjące, które rozprowadzane są na włosach i skórze głowy w postaci piany. Stabilna i utrzymująca się piana zwilża zanieczyszczenia i powoduje łatwiejsze ich usuwanie. Dlatego właściwości pianotwórcze to ważny parametr świadczący o jakości szamponu i właściwościach aplikacyjnych.
Pianotwórczość, czyli ilość, stabilność i konsystencja piany powstającej podczas użycia szamponu jest zwykle oceniana w laboratorium. Wykorzystuje się do tego testy o ustalonych procedurach.
Działanie pianotwórcze szamponu można oceniać w różnych warunkach:
• w roztworze z wodą bez zawartości substancji tłuszczowych,
• w roztworze z wodą z zawartością substancji tłuszczowych, które wpływają na destabilizację piany, gasząc ją.
Zawartość substancji tłuszczowych w takim badaniu ma na celu odtworzyć naturalne środowisko, które obecne jest podczas codziennej higieny, a więc sebum na naszej głowie.

Szampony, jak większość kosmetyków badane są także sensorycznie. Badania sensoryczne polegają na sprawdzeniu odczuć konsumentów podczas stosowania produktu. Badane są m.in. konsystencja, zapach, wygląd, pianotwórczość, zdolność myjąca, jedwabistość, efekt myjący, rozczesywalność włosów po aplikacji, odczucie szczypania w oczy, czy odczucie na skórze głowy podczas mycia. Badania z udziałem konsumentów (panelistów) mogą być zarówno krótkoterminowe jak i długoterminowe. Badania krótkoterminowe to najczęściej badania jednorazowe, dotyczą np. pianotwórczości, efektu myjącego lub uczucia na skórze głowy podczas mycia. Badania długoterminowe trwają znacznie dłużej (np. trzy tygodnie), wtedy panelista testuje produkt w domu, zgodnie z instrukcją, podczas codziennej higieny. Badanie długoterminowe jest istotne m.in. przy testowaniu szamponu przeciwłupieżowego, gdzie skuteczność działania jest widoczna po kilku użyciach produktu.

Ze względu na zawartość substancji powierzchniowo czynnych i składników kondycjonujących lub przeciwłupieżowych, szampony bardzo często wywołują uczucie „szczypania w oczy”. W skrajnych przypadkach mogą nawet powodować reakcje drażniące. Dlatego w przypadku dostania się szamponu do oka należy przemyć je dużą ilością wody. Producenci na opakowaniach szamponów często umieszczają podobne ostrzeżenie. 

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Powiadom Znajomego
Zamknij