Przejdź do:

Wróc do listy kosmetyków

Kosmetyki myjące

Kosmetyki do mycia usuwają zanieczyszczenia z powierzchni skóry lub włosów.

Brud na skórze i włosach to mieszanina substancji:

 • lipofilowych (tłuszczowych), takich jak nasze sebum wydzielane przez gruczoły łojowe
 • hydrofilowych (rozpuszczalnych w wodzie), takich, jak sole mineralne - składniki potu.

W zanieczyszczeniach znajdziemy też złuszczone komórki naskórka, kurz i bakterie, pozostałości makijażu i innych kosmetyków.

Dobry kosmetyk myjący:

 • ma dobre właściwości myjące, skutecznie usuwa zamieszczenia hydrofilowe i lipofilowe,
 • nie podrażnia i nie wysusza skóry,
 • dobrze się pieni,
 • ma odpowiednią konsystencję, najczęściej w formie „żelu” lub kostki.

Głównymi składnikami stosowanymi w preparatach myjących są:

Środki powierzchniowo czynne

 • są to substancje myjące, posiadające dobre właściwości pianotwórcze, dzięki swojej budowie usuwają zarówno zanieczyszczenia lipofilowe jak i hydrofilowe. Mogą powodować podrażnienie skóry. Najpopularniejszym środkiem powierzchniowo czynnym stosowanym w kosmetykach myjących jest Sodium Laureth Sulfate. W celu złagodzenia ewentualnego działania drażniącego tej substancji stosuje się łagodniejsze środki powierzchniowo czynne takie jak Cocamidopropyl Betaine, które również poprawiają wygląd i stabilność piany

Substancje dodatkowe takie jak:

 • Zagęstnik, czyli substancja zagęszczająca kosmetyk, gdyż preparat myjący nie może być zbyt płynny - najpopularniejsze mają formę żelu. Stosowanymi zagęstnikami są: pochodne celulozy (np. Hydroksyethylcellulose) , czy polimery kwasu akrylowego (np. Carbomer)
 • Składniki perłotwórcze i zmętniające,
 • Sekwestranty, czyli substancje wyłapujące jony metali ciężkich (np. Disodium EDTA),
 • Środki natłuszczające skórę, np. monoglicerydy,
 • Dodatkowe składniki łagodzące działanie środków powierzchniowo czynnych takie jak: hydrolizaty protein (INCI Hydrolyzed Milk Protein), pantenol (INCI Panthenol)
 • Substancje czynne, wykazujące efekt biologiczny np. witaminy,
 • Barwniki, kompozycje zapachowe, konserwanty.

Stosowane substancje myjące oddziałują na zanieczyszczenia. Powodują ich zemulgowanie i oderwanie od powierzchni skóry lub włosów. Taki zemulgowany brud jest następnie spłukiwany wodą. Piana ułatwia rozprowadzanie składników myjących, co usprawnia proces mycia. Zapewnia też dłuższy kontakt środków myjących z zanieczyszczeniami, co ułatwia ich usuwanie.

Podczas mycia składniki myjące oddziałują nie tylko z zanieczyszczeniami, ale też z elementami warstwy rogowej naskórka. Niewłaściwie skomponowana receptura kosmetyku myjącego, czy długotrwały kontakt detergentów ze skórą mogą powodować podrażnienie i wysuszenie skóry. Przyczyną suchości skóry po myciu jest nadmierna utrata składników płaszcza wodno-lipidowego skóry oraz zmiany w strukturze warstwy rogowej. Dlatego, aby uniknąć temu zjawisku preparaty myjące oparte na syntetycznych składnikach myjących zawierają najczęściej składniki natłuszczające oraz nawilżające. Dodatkowo, stosuje się mieszaniny kilku różnych składników myjących. Mieszaniny są znacznie łagodniejsze, niż najczęściej stosowane anionowe składniki myjące, takie jak SLES, dzięki temu nie powodują silnego odtłuszczenia powierzchni skóry.

Działanie drażniące preparatu myjącego zależy głównie od rodzaju zastosowanych składników myjących, czyli substancji powierzchniowo czynnych, a także od ich stężenia w preparacie. Dodatkowo w kosmetykach myjących stosuje się substancje natłuszczające, które wzmacniają funkcje barierowe skóry zapobiegając wysuszeniu. Preparaty myjące powinny mieć pH zbliżone do pH skóry (4,5-5,5). Zbyt wysokie pH może naruszać barierę naskórkową i zwiększać penetrację innych (także niepożądanych) składników w głąb skóry.

W celu łagodzenia drażniącego działania spc stosuje się łagodne środki powierzchniowo czynne lub substancje takie jak hydrolizaty protein (np. INCI Hydrolyzed Corn Protein).

Preparaty myjące klasyfikujemy najczęściej zależnie od użytych składników myjących - „z mydłem czy bez mydła?”. W zależności od składu, podstawowe preparaty do mycia na rynku to mydła, preparaty typu combo (mydło + inne składniki myjące) i syndety (preparaty nie zawierające mydła).

Mydło
Najważniejsze składniki mydła to sole kwasów tłuszczowych (np. Sodium Palmate, Potassium Stearate). Jest to tani i jeden z najstarszych środków myjących stosowanych przez człowieka. Mydła mają bardzo dobre właściwości myjące, ale słabo się pienią. Są bezpieczne dla środowiska - łatwo ulegają biodegradacji. Mogą mieć postać stałą lub płynną, najczęściej występują jednak w formie kostek.
Główną wadą mydła jest wysokie, zasadowe pH (najczęściej > 8,5). Jest to znacznie wyższe pH, niż fizjologiczne pH skóry (4,5 - 5,5), co powoduje suchość skóry i możliwość występowania podrażnień.

Preparaty te nie są zalecane do cery suchej, ani wrażliwej.

Obecnie do mydeł dodawane są substancje natłuszczające, nawilżające, a także substancje czynne, np. olej mineralny, alkohole tłuszczowe, lanolina, w celu zwiększenia łagodności i poprawy ich własności dermatologicznych.
 

Przykładowy skład mydła:

Składnik: Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Potassium Olivate
Funkcja: Baza mydlana, czyli składnik myjący

Składnik:CI 77891 (Titanium Dioxide)
Funkcja: dwutlenek tytanu. Nadaje biały kolor mydłu, baza mydlana jest zazwyczaj półprzezroczysta

Składnik: Glycerin
Funkcja: Gliceryna, składnik nawilżający, zapobiega też wysychaniu mydła

Składnik: Tetrasodium Etidronate
Funkcja: Składnik neutralizujący jony metali, które powodują wytrącanie się mydła

Składnik: Parfum

Funkcja: Kompozycja zapachowa

 

Combo
Combo to preparaty myjące zawierające w składzie mydła i inne składniki myjące, najczęściej syntetyczne. Posiadają niższe pH niż mydła, jednak także są lekko zasadowe. Tego typu kosmetyki mają dobre właściwości myjące i pienią się nieco lepiej niż mydła. Stosowane są zazwyczaj w formie żelu lub kostki.

Syndety
Syndety to preparaty myjące, które nie zawierają mydła. Najczęściej zawierają syntetyczne składniki myjące - dostępnych jest bardzo mało naturalnych substancji o dobrych właściwościach myjących. Większość często stosowanych żeli pod prysznic lub do mycia rąk, szamponów i płynów do kąpieli to właśnie syndety.

Syndety bardzo dobrze się pienią i najczęściej mają pH neutralne dla skóry. Najczęściej mają formę płynów i żeli, ale mogą występować również w formie kostki do mycia. Najpopularniejsze składniki myjące w syndetach to: siarczany oksyetylenowanych alkoholi tłuszczowych,, sulfobursztyniany, sarkozyniany, acylopeptydy, alkilopoliglukozydy. Oczywiście zależnie od przeznaczenia kosmetyk myjący może także zawierać substancje aktywne, w tym łagodzące, przeciwbakteryjne, nawilżające, natłuszczające itp.

Przykładowy skład żelu pod prysznic:

Składnik: Sodium Laureth Sulfate
Funkcja: SLES, podstawowy składnik myjący. Myje i nadaje pianę, która ułatwia rozprowadzanie preparatu na skórze lub włosach

Składnik: Cocamide DEA
Funkcja: Dodatkowy, łagodny składnik myjący, zagęszcza preparat

Składnik: Cocamidopropyl betaine
Funkcja: Łagodny składnik myjący, nie podrażnia również oczu. Zmniejsza drażniące działanie SLES, powoduje zagęszczenie preparatu i lepsze właściwości tworzonej piany

Składnik: Sodium Chloride
Funkcja: Sól, chlorek sodu, w roztworze niektórych składników powierzchniowo czynnych powoduje zagęszczenie tego roztworu

Składnik: Aqua
Funkcja: Woda, rozpuszczalnik

Składnik: Parfum

Funkcja: Kompozycja zapachowa

Czy wiesz co zawierają Twoje kosmetyki?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum rutrum lacus in nulla tincidunt tincidunt.

Powiadom Znajomego
Zamknij